ژانر (genre) را به نام‌های فارسی گونه، نوع، طبقه و دسته می‌شناسند. در سینما، ژانر به دسته‌بندی فیلم‌ها براساس سبک و موضوع اشاره دارد.

آگاهی نسبت به ژانرهای مختلف فیلم کمک می‌کند وقتی که برای تماشای فیلم می‌گذاریم دقیقا متناسب با سلیقه‌ی ما باشد. به عنوان مثال فردی ممکن است فیلم‌های اکشن را دوست داشته باشد و سلیقه‌ی فرد دیگری به سمت فیلم‌های عاشقانه است و کلی سبک مختلف دیگر که امکان ترکیب شدن آن‌ها نیز با هم وجود دارد، مثلا فیلم عاشقانه‌ی کمدی و …

در پست پیشنهاد فیلم سینمایی تعداد قابل توجهی فیلم هالیوودی و همین‌طور غیر انگلیسی معرفی شده که ژانر آن‌ها نیز کنارشان نوشته شده است. براساس سلیقه‌ی خود می‌توانید فیلم مورد نظرتان را برای تماشا انتخاب کنید و براساس کیفیتی که از فیلم مشخص شده، از وقتی که برای دیدن فیلم مورد نظر اختصاص داده‌اید پشیمان نشده باشید.

فهرست ژانرهای گوناگون فیلم با معادل انگلیسی

 • ژانر درام (Drama)

درام ژانری است که در آن کاراکترهای فیلم در چارچوبی واقعی با مشکلات احساسی روبه رو می‌شوند.

 • ژانر ملودرام (Melodrama)

ملودرام روایتی احساسی و متقدم بر شخصیت‌پردازی و با شخصیت‌های ساده‌ای است که ممکن است یا خیلی خوب باشند یا خیلی بد. شخصیت‌ها در ملودارم، ساده و معمولا کلیشه‌ای هستند. یک فیلم ملودرام به گونه‌ای طراحی می‌شود قدرتمندانه عواطف مخاطب را جذب کند و نسبت به دیگر آثار بیش‌تر به جزئیات کاراکترها می‌پردازد. ملودرام‌ها اغلب در فضای خصوصی خانه صحنه‌پردازی می‌شوند و بر مسائل اخلاقی، خانوادگی، عشق و ازدواج، معمولا با چالش‌هایی از یک منبع خارجی تمرکز دارند.

 • ژانر اکشن (Action)

در ژانر اکشن (پُرحادثه یا حادثه‌ای) یک یا چند قهرمان اصلی با مجموعه‌ای از درگیری‌های فیزیکی، رزمی و جنگی روبرو می‌شوند. قهرمان اصلی فیلم برای پیروزی باید بر دشمنان خود غلبه کند.

 • ژانر جنگی (War)

ژانر فیلم جنگی در مورد موضوعات مربوط به جنگ و معمولا حماسی ساخته می‌شود. این فیلم‌ها بیش‌تر مربوط به جنگ‌های ارتش‌ها و سپاه‌ها توسط نیروی زمینی، هوایی و دریایی و گاه در مورد اسیران جنگی، عملیات‌های مخفی نظامی و آموزش نظامی است. این فیلم‌ها گاهی زندگی روزمره نظامی و غیرنظامی افراد در زمان جنگ را به نمایش می‌کشد. این داستان‌ها ممکن است خیالی، بر مبنای حقیقت تاریخی، زندگی‌نامه‌ای یا تاریخ متناوب باشد.

 • ژانر جنایی (Crime)

در ژانر جنایی جستجوی شخصیت اصلی فیلم، که معمولا کارآگاه یا مامور پلیس یا روزنامه‌نگار یا وکیل است، به افشای اسرار یک جنایت منتهی می‌شود. این فیلم‌ها به تاریخ‌چه‌های واقعی جنایت‌ها یا اقتباس از داستان‌های جنایی تبهکاران و جنایتکاران مافیا و… می‌پردازند.

 • ژانر عاشقانه یا رمانتیک (Romance)

در ژانر رمانتیک جنبه‌های عاشقانه وجود دارد و مرکزیت فیلم نیز پیرامون همین موضوع است. از آن‌جا که بسیاری از فیلم‌ها دارای جنبه‌های عاشقانه بین شخصیت‌های هستند، می‌توان هر فیلمی را که در آن طرح مرکزی پیرامون محور روابط یا احساسات عاشقانه میان شخصیت‌های اصلی داستان تعریف شده‌است، در زمره‌ی فیلم‌های عاشقانه دانست.

 • ژانر علمی-تخیلی (SCI-FI or Science Fiction)

فیلم‌هایی که در ژانر علمی – تخیلی جای می‌گیرند مملو از جلوه‌های ویژه و بعضا عنصر هراس هستند. در گونه علمی‌تخیلی فناوری یا علوم امروزی یا مربوط به آینده دستمایه‌ی هنرمند و آفرینش‌گر قرار می‌گیرد.

 • ژانر ترسناک (Horror)

در این ژانر از عامل‌های ترس، نفرت و وحشت استفاده شده‌است. در این‌گونه فیلم‌ها از صحنه‌های خوفناک، ترسناک و فراطبیعی استفاده شده و معمولاً با ژانرهای فانتزی و علمی-تخیلی تداخل دارند. این ژانر شباهت نزدیکی نیز با ژانر دلهره‌آور دارد. در فیلم ترسناک با استفاده از ترس از ناشناخته‌ها و کابوس‌ها ترس به بیننده القا می‌شود. استفاده از نورهای پر کنتراست، فضاهای مرموز و مه‌آلود و همچنین نورپردازی با مایه‌های تیره از ویژگی‌های دیگر این گونه‌است.

 • ژانر دلهره‌آور یا مهیج (Thriller)

در ژانر تریلر از تعلیق، کشش و هیجان به عنوان عناصر اصلی استفاده شده‌است. این ژانر در زیررده ژانرهای رازآلود و جنایی محسوب می‌شود و شباهت نزدیکی نیز با ژانر ترسناک دارد. پس از ترور جان اف کندی فیلم‌های تریلر سیاسی بسیار محبوب شدند.

 • ژانر ماجراجویی (Adventure)

ژانر ادونچر دارای داستان‌های هیجان‌انگیز در موقعیت‌های جدید و مناطق عجیب است. این‌گونه فیلم‌ها از لحاظ ساختاری بسیار شبیه به فیلم‌های اکشن می‌باشند با این تفاوت که به جای خشونت و مبارزه، ماجراجویی از طریق سفر، اکتشافات، ایجاد امپراتوری و مبارزه‌های شخصیت‌های تاریخی و قهرمانان است.

 • ژانر ابرقهرمانی (Superhero)

ژانر سوپرهیرو با تکیه بر اعمال یک ابرقهرمان یا گروهی از ابرقهرمان‌ها یا یک ابرشرور یا گروهی از ابرشرور ها ساخته می‌شود. این گونه فیلم‌ها نمی‌توانند در ژانرهای دیگری همچون اکشن، فانتزی و علمی-تخیلی رده‌بندی شوند. بیشتر این فیلم‌ها از کتاب‌های کامیک الهام گرفته شده‌اند.

 • ژانر معمایی یا رازآلود (Mystery)

این ژانر معمولا مجموعه‌ای از تلاش‌های کارآگاهی شخصیت‌ها را به نمایش درمی‌آورد که برای روشن شدن و حل معمای یک ماجرای مرموز در حال تحقیق و به دنبال سرنخ هستند.

 • ژانر روان‌شناسی (psychological)

ژانر فیلم‌های سایکالوژیکال معمولا به وضعیت روانی ناپایدار شخصیت‌ها تاکید دارند. فیلم های ژانر روانشناسی اغلب شامل عناصر درام، اکشن، رمزآلود و پارانویا (بدگمانی) هستند.

 • ژانر موزیکال (Musical)

در ژانر موزیکال شخصیت‌های و نقش‌های فیلم در طول فیلم از خواندن ترانه استفاده می‌کنند. در اینگونه فیلم‌ها از ترانه‌ها و آوازها برای پیشبرد فیلم و معرفی شخصیت‌ها استفاده می‌شود. در بیشتر موارد همراه با خواندن ترانه از عناصر طنز، موسیقی و رقص نیز استفاده می‌شود.

 • ژانر کمدی (Comedy)

در ژانر کمدی از طنز و شوخی استفاده شده است. این‌گونه فیلم‌ها به استثنای کمدی سیاه معمولا پایان خوشی دارند. این گونه قدیمی‌ترین گونه فیلم‌ها شناخته می‌شود. کمدی بر خلاف دیگر ژانرها تکیه بر بازیگران و ستارگان فیلم دارد.

 • ژانر سیاسی (Political)

در این ژانر وقایع فعلی یا تاریخی یا شرایط اجتماعی که با سیاست و سیاست‌مداران عجین است را به تصویر می‌کشد. ممکن است داستان حزب یا گروه سیاسی خاصی باشد و یا روایت‌گر شخصیت مشهور سیاسی باشد.

 • ژانر فانتزی (Fantasy)

ژانر خیال‌پردازی دارای زمینه‌ای فانتزی می‌باشد و در آن از جادو، وقایع فراطبیعی، موجودات افسانه‌ای و دنیاهای خیالی استفاده شده‌است. این ژانر شباهت‌هایی به ژانرهای علمی ـ تخیلی و وحشت دارد.

 • ژانر تاریخی (Historical)

ژانر تاریخی روایت‌گر داستانی است که وقایع گذشته را نشان می‌دهد و یک دوره تاریخی را به تصویر می‌کشد.

 • ژانر حماسی (Epic)

ژانری که در آن از درام انسانی در مقیاس بزرگی استفاده شده است. این‌گونه فیلم‌ها با حماسه‌های بلندپروازانه و قهرمانانه ایجاد شده و با دیگر ژانرها متمایز هستند. بودجه بالا و استفاده از بازیگران مهم از نشانه‌های فیلم حماسی است که معمولا فروش بالایی نیز دارند.

 • ژانر وسترن (Western)

این ژانر هنرهای گوناگونی را که نشانگر سبک زندگی وسترن است را به تصویر کشیده و داستان‌هایی را از نیمه‌ی دوم قرن ۱۹ میلادی در غرب وحشی روایت می‌‌کند. این ژانر معمولا زندگی یک کابوی یا تفنگ‌دار را جلوی دوربین می‌برد. وسترن عموما زمختی‌های این سرزمین‌ها را نشان داده و معمولا صحنه‌های اکشن آن در صحراها و کوه‌های متروک و خشک اتفاق می‌افتند. عموما این چشم‌‌انداز‌های وسیع، نقش مهمی را در فیلم داشته و دید خارق‌العاده‌ای را از دشت‌ها و صحراهای غرب وحشی آمریکا ارائه می‌کنند. از میان مشخصه‌های ظاهری خاص این طور صحنه‌‌ها می‌توان به مزارع، شهرهای کوچک مرزی، مشروب‌فروشی‌ها، خطوط راه‌آهن و مناطق نظامی ایزوله اشاره کرد.

 • ژانر بیوگرافی (Biography)

ژانر بیوگرافی دربردارنده وقایع مهم زندگی افراد برجسته است.

 • ژانر خانوادگی (Family)

فیلم خانوادگی ژانری است که حاوی محتوای مناسب برای بینندگان جوان‌تر است. فیلم خانوادگی قصد دارد نه تنها برای کودکان بلکه در طیف وسیعی از سنین جذاب باشد. اگرچه ممکن است داستان برای مخاطب سنین پایین‌تر جذاب باشد اما مؤلفه‌هایی در فیلم وجود دارد که می‌توان گفت بزرگسال محور نیز است.

 • ژانر اجتماعی (Social)

فیلم‌های ژانر اجتماعی بیان‌گر یک مساله اجتماعی در جامعه است. فیلم‌هایی روایی که درگیری‌ها اجتماعی، تضادهای فردی با جامعه  با ادغام شخصیت‌ها شکل می‌گیرد.

 • ژانر ورزشی (Sport)

ژانر ورزشی روایت‌گر قصه‌ای از یک شخصیت یا تیم ورزشی می‌باشد و به صورت کلی تم فیلم ورزشی است. ممکن است این ژانر با ژانر بیوگرافی ادغام شده یاشد و زندگی یک ورزشکار را روایت کند.

 • ژانر مستند (Documentary)

در ژانر مستند شاهد یک فیلم متحرک غیر داستانی هستیم که بر پایه‌ی واقعیت بنا شده است.

 • ژانر انیمیشن (Animation)

نمایشِ تُند و پیوستهٔ تصاویری از اثرِ هنریِ دوبعدی، یا موقعیت‌های مدل‌های واقعی، برای ایجاد توهم حرکت است.

 • ژانر سورئال (Surrealism)

سینمای سوررئالیستی رویکردی مدرن در حوزه نظری، نقد و تولید فیلم است. مشخصه‌های ویژه سینمای سورئالیستی، تلفیق، انکار روان‌شناسی دراماتیک و استفاده مکرر از تصاویر تکان‌دهنده است.

guest
۶ Comments
Inline Feedbacks
View all comments
محمدرضا
محمدرضا
۱ year ago

ژانر روانشناسی psychological در فهرست شما نیست فیلم های پر طرفدار زیادی در این دسته ساخته شده

سنا
سنا
۳ months ago

سلام عالی👍

سرخپوست
سرخپوست
۲ months ago

چرا در بارهی ژانر طنز که به موعضلات جامعه میپردازه حرف نزدید