معمولا هر جا میرم برای ثبت خاطراتم عکاسی می‌کنم و چند سال بعد برمی‌گردم و عکس‌هام رو نگاه می‌کنم. گاهی هم عکس‌های بدردبخور رو در گوگل مپ آپلود می‌کنم شاید به کار افراد دیگه هم بیاد. در کنار این عکس‌ها کلی توضیح هم دارم که دلم می‌خواد تا قبل این‌که از رویداد خیلی فاصله بگیرم و فراموش کنم جایی یادداشت کنم یا یه وویس برای خودم بزارم. اما معمولن تجربه نشون داده که نه وقت‌ش پیش میاد نه حوصله‌ش.

الان به سرم زد یکی از شهرهایی که خیلی از جاهاش رو دیدم و دارم می‌بینم و یه عالمه عکس و مطلب ازش دارم بازنشر کنم.

شهر پاریس که دیدنی‌هاش تمومی نداره هر روز یک جای جدید و یک سورپرایز جدید. شهری پر از انرژی و تاریخ که خیلی وقت‌ها از تماشای این همه ابهت و شکوه متعجب شدم.

در این پست جاهایی که رفتم در پاریس رو به اشتراک میزارم، خیلی از اون‌ها رو مثل برج ایفل و طاق پیروزی و … رو حتمن اینور اونور دیدید یا خودتون سفر کردید. در کنار این جاهای معروف، مکان‌هایی که کم‌تر معروف هست رو هم به اشتراک میزارم. اگه حوصله و وقت‌ش بود از رستوران‌ها و کافه‌هایی که رفتم هم عکس و محتوا میزارم.

اول این پست رو برای خودم منتشر می‌کنم که برگردم و ببینم تجدید خاطره بشه و بعد هم شاید به کار چهار نفر دیگه هم خورد. عکس‌ها و یا ویدئوهایی که استفاده میشه در این پست رو سعی می‌کنم خودم گرفته باشم که قبلن جایی ندیده باشید.

اسم لوکیشن رو به انگلیسی و فرانسوی میذارم که به راحتی بتونید با انداختن این نام در گوگل‌مپ به لوکیشن دقیق و اطلاعات بیش‌تر درباره‌ش برسید.

برج ایفل

English name: Eiffel Tower
French name: Tour Eiffel /tuʁ e.fɛl/

لینک آدرس در گوگل‌مپ

برجی فلزی در کنار رود سِن که به عنوان نماد فرانسه شناخته می‌شود در سال 1889 ساخته شد. ساخت آن دو سال و دو ماه طول کشید و برای اتصال آن‌ها از 2.5 میلیون پیچ مهره و میخ پرچ استفاده شده‌است. ارتفاع برج ۳۳۰ متر است که در زمان خود مرتفع‌ترین برج جهان بوده‌است و تا 41 سال هم بلندترین برج دنیا باقی ماند. هم‌اکنون نیز این برج بلندترین سازه موجود در شهر پاریس و چهارمین سازه بلند فرانسه است.

وزن برج ایفل بیش از ۱۰ هزار تن است که ۷ هزار و ۳۰۰ تن آن فولاد است. نام برج ایفل از نام سازنده‌ آلمانی‌ش گوستاو ایفل گرفته شده‌است.

با توجه به این‌که از ابتدای ساخت این برج تاکنون بیش از 300.000.000 نفر از این بنا دیدن کرده‌اند، این بنا به عنوان پربازدید کننده‌ترین بنا در جهان شناخته می‌شود.

تصاویر برج ایفل

طاق پیروزی (طاق نصرت)

English & French name: Arc de Triomphe /aʁk də tʁi.jɔ̃f/

لینک آدرس در گوگل‌مپ

بنایی در میدان شارل دوگل و در انتهای غربی خیابان شانز الیزه است. این بنا به افتخار سربازانی ساخته شده در سال 1836 که در طول تاریخ و به ویژه در دوران حکومت ناپلئون جان خود را در راه فرانسه فدا کرده‌اند.

در دیوارهای داخلی نام فرماندهان نیروهای فرانسوی در جنگ‌ها را نوشته‌اند. در زیر این بنا نیز مقبره یکی از سربازان گمنام جنگ جهانی اول واقع شده است و آتشی با گاز طبیعی به یاد آن همواره شعله‌ور است و هرگز خاموش نمی‌شود.

این بنا به عنوان مرکز محور تاریخی پاریس در نظر گرفته می‌شود. در طراحی این بنا اشکال زنان و مردان جوان و برهنه فرانسوی به نمایش درآمد که با دست خالی در برابر سربازان آلمانی که سراپا زره‌پوش بودند در حال مبارزه هستند.

این میدان ۱۲ خیابان شهر پاریس را به یکدیگر وصل می کند. هر کدام از این خیابان ها به نام سربازانی گذاشته شده اند که در حفاظت از سرزمین مادری خود، جانشان را فدا کرده اند. چراق راهنمایی و رانندگی برای این میدان تعبیه نشده و یکی از سخت‌ترین نقاط پاریس برای رانندگی است.

طراحی: ژان-فرانسوا-ترز شالگرین. ارتفاع بنا ۴۹٫۵ متر

از طریق پله‌های بسیار باریک و طولانی (حدود 280 پله) امکان رفتن به بالاترین نقشه آرک وجود دارد. از بالا خیابان شانزه‌لیزه، برج ایفل، لدفانز و … به خوبی مشخص است.

تصاویر طاق پیروزی

فواره بی گناهان

Fontaine des innocents
لینک آدرس در گوگل‌مپ

فواره بی‌گناه یا فواره بی‌گناهان یا فواره معصومین یا چشمه معصومین
تاریخچه ایجاد این فواره ریشه در قرن 16 دور دارد. فواره معصوم در ابتدا به عنوان یک آب انبار برای تامین بهتر ساکنان شهر برنامه‌ریزی شده بود. آب آشامیدنی و در عین حال تزئین میدان

ساخت فواره بیگناه در سال 1550 به پایان رسید، این فواره به شکل یک سازه قوسی مربعی نیز با تصاویری از فواره های آب تزئین شده است.

تصاویر

پارک آندره سیتروئن

English name: André Citroën Park
French name: Parc André Citroën /paʁk ɑ̃.dʁe si.tʁɔ.ɛn/

لینک آدرس در گوگل‌مپ

پارک نسبتا بزرگ (حدود 14 هکتار) چسبیده به رود سن در جنوب غربی پاریس درسال 1992 افتتاح شد. این پارک در محل کارخانه سابق خودروسازی سیتروئن ساخته شده است، به همین دلیل به نام بنیان‌گذار این شرکت یعنی آندره سیتروئن نام‌گذاری شده است. درواقع پارک سیتروئن، حاصل تغییر کاربری کارخانه سابق کمپانی سیتروئن می‌باشد. کارخانه خودروسازی سیتروئن در سال 1915 تأسیس و اواخر دهه ۷۰ میلادی در این مکان تعطیل شده و به بیرون شهر منتقل شد. حدود 20 سال این کارخانه متروکه بود تا اینکه شهرداری پاریس، طی یکی از پرهزینه‌ترین پروژه‌های خود، شروع به خریدن سایت‌های صنعتی سابق به منظور ایجاد فضاهای شهری جدید زد.

در این پارک می‌توانید طرح‌های چشم‌نواز و ترکیب‌های هنرمندانه زیر را پیدا کنید:

– یک چمن مرکزی مستطیل شکل به ابعاد تقریبا 273 در 85 متر

– حوض‌های بزرگ، استخر و مسیرهای آب که اردک‌ها روی آن در حرکت هستند. در اطراف آن مسیرهای گوناگون پیاده‌روی وجود دارد.

– دو گلخانه با سقف شیشه‌ای بلند با گیاهان عجیب و غریب و پوشش گیاهی مدیترانه‌ای که از وسظ با فواره‌های رقصنده و سنگفرش‌های زیبا جدا شده‌اند.

– دو مجموعه باغ که به شش باغ کوچک‌تر (باغ‌های سریالی) تقسیم شده که هر کدام با منظره و طراحی معماری متمایز است. طراحی هر کدام از این شش باغ به طور کامل با باغ دیگر متفاوت است. در هر کدام از این باغ‌ها گونه‌های زیبا، کم‌یاب و خاص از گیاهان، درخت‌ها و گل‌ها وجود دارد. در فصل اردیبهشت و خرداد فضا از بوی انواع گل‌ها و گیاهان معطر است. همچنین در قسمتی از آن درخت‌های بامبو، علف‌های وحشی و … به چشم می‌خورد. این گیاهان در منظره‌پردازى فضاهاى گوناگون به صورت هرس شده و يا به شكل طبيعی به كار رفته‌اند.

طراح پارک در اين 6 باغ، 6 حواس انسان شامل بينايى، بويايى، شنوايى، چشايى، بساوايى و حس ششم را مخاطب قرار داده و در هر يك از اين‌ها فرصتى براى تجربه هر يك از اين حواس فراهم كرده اســت.

در باغ بويايى گياهانى كاشته شده‌اند كه حس بويايى انسان را تحريك مى‌كنند. در اين باغ فرد در موقعيتى قرار مى‌گيرد كه بتواند رايحه‌هاى مختلف را درك كند.

در باغ بينايى گياهانى با برگ‌ها و بدنه‌هاى نقره‌اى كاشته شده‌اند.

در باغ چشايى، درختان ميوه مانند سيب و آلبالو كاشته شده‌اند.

سه باغ آخر با گياهانى پوشيده شده‌اند كه رنگ آنها در ارتباط با يكى از حواس انســان قرار مى‌گيرد: نارنجى براى لامسه، سبز براى شنوايى و طلايى براى حس ششـم

این پروژه در پاریس به عنوان نمادى از طراحى پست مدرن در دنیا شناخته می‌شود. معماری این پارک موضوع تحقیق معماران و دانشجویان بسیاری است.

بالون پاریس ژنرالی

English name: Paris Generali balloon
French name: Ballon de Paris Generali /ba.lɔ̃ də pa.ʁi ʒe.nɛ.ʁa.li/

لینک آدرس در گوگل‌مپ

پارک آندره سیتروئن از سال 1999 میزبان بالون بزرگ هلیومی به نام بالون ژنرالی پاریس است. در شرایط آب و هوایی مطلوب این بالون می‌تواند حداکثر 30 بازدیدکننده (حدود 2500 کیلوگرم) را تا ارتفاع 300 متری بالاتر از سطح پاریس بلند کند. همچنین از این بالون به عنوان ابزار آگاهی از کیفیت هوا و نیز بیلبورد تبلیغاتی استفاده می‌شود. سیستم روشنایی داخلی بالون به صورت ریل‌تایم با توجه به آلودگی هوای محیط در پاریس از سبز به نارنجی و قرمز تغییر می‌کند.

تصاویر پارک آندره سیتروئن

این لیست درحال به روزرسانی است…

guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
امیر
امیر
11 days ago

مسیر رود سن
موزه لوور
کتاب فروشی شکسپیر
کلیسای نوتخودم و پارک روبه رو
استیشن اف
بتوموش
فونتن اصلی
آکواریوم نزدیک ایفل
گالری لافایت 1 و 2 و 3
میدان جمهوری
بام پاریس و لک سه سوغ
پغ لاشژ
مجموعه دیور
استادیوم پارک دو پرانس
اپرا
شهربازی
ورسای
پارک کنار لوور
طاق روبه روی لوور
کونکوغ
برج مونپغنس
موزه دوغسی
پارک لویی ویتون
فاندیشن لویی ویتون
لدفانز
دیزنی لند
پاساژها و مراکز خرید مثل شتله (وست فیلد 4) و لدفانر (وست فیلد 4)