ارتقا رتبه گوگل با کلمات کلیدی مشابه و مترادف

درحال حاضر الگوریتم‌های گوگل به اندازه‌ای هوشمند شده‌اند که توانایی شناسایی و درک مفهوم محتوا و کلمات کلیدی مشابه را دارند. با استفاده از کلمه‌ها و عبارت‌های مشابه و مترادف کلمه کلیدی متن خود، این اجازه را به گوگل بدهید راحت‌تر و سریع‌تر به محتوای سایت شما آگاه شود و رتبه‌ی بهتری در نتایج جستجو بدهد. مثلا شما عبارت “تشنه‌ام” را می‌توانید با عبارات مشابه ذیل به کار ببرید: “گلویم خشک شده”، “عطش دارم”، “آب خوردن می‌خواهم”، لب‌هایم خشک شده”، “دارم له له می‌زنم!” و …

از طرف دیگر می‌توانید ببینید چه کلمات و عباراتی در حوزه‌ی بیزینس شما بیش‌تر سرچ می‌شوند، با شناسایی آن‌ها می‌توانید درباره‌ی این عبارات مطلب بنویسید و بازدید به سایت بیاورید. با این کار، کلماتی سرچ شده‌ی مردم با کلمات به کار رفته در سایت شما یکی می‌شود و بازدیدکننده هدف را به سایت شما خواهند آمد.

مثلا در نظر بگیرید شما “جراحی بینی” را به عنوان کلیدواژه کانونی پست خود در نظر گرفته‌اید. با وارد کردن آن در سایت‌هایی که معرفی می‌شوند، به عباراتی مثل “تصاویر بینی عمل شده”، “قیمت عمل بینی”، “عمل بینی گوشتی”، “بینی عروسکی”، “بهترین جراح بینی در تهران” و … می‌رسید. این کلمات مرتبط با نام کلمات کلیدی LSI شناخته می‌شوند. LSI مخفف «Latent Semantic Indexing» است. در واقع مفهومی است که گوگل از آن استفاده می‌کند تا ارتباط بین عبارات و کلمات را درک کند و مفاهیم مشترک بین آن‌ها را شناسایی نماید.

چند کاربرد دیگر در استفاده از کلمات مترادف و مشابه

  • درصورتی که کمپین ادوردز (ad words) رفته‌اید و در انتخاب کلمات کلیدی به مشکل خورده‌اید، مترادف‌ها و کلمات کلیدی مشابه می‌تواند راه‌گشا باشد.
  • اگر در توضیحات متا (Meta Description) به غیر از کلمه‌ی کلیدی پست، از کلمات مترادف و مشابه استفاده شود گوگل و همچنین مخاطب بهتر و سریع‌تر می‌تواند از محتوای شما آگاه شود.
  • استفاده از کلمات مشابه و مترادف در متن، می‌تواند نوشته را برای مخاطب قابل فهم‌تر کند.
  • اگر در متن از چند عکس با یک موضوع استفاده کرده‌اید، با بهره‌گیری از کلمات کلیدی متشابه نام آن را تغییر دهید تا در نتایج جستجوی گوگل بیشتر دیده شوید.
کلمات کلیدی مشابه

لیست کامل کلمات کلیدی مشابه به‌صورت یک‌جا

فهرستی از سایت‌هایی که به کمک آن‌ها می‌توانید کلمات کلیدی مشابه و مترادف به کلیدواژه اصلی خود را پیدا کنید:

۱- سایت LSI Graph

با نسخه رایگان این سایت روزانه ۳ عبارت را می‌توان جستجو کرد

۲- سایت KeywordGen

سایتی بدون ارائه امکانات اضافه است و محدودیتی در سرچ تعداد کلمات ندارد

۳- سایت KWFinder

سایت بسیار معروف پیدا کردن کلمات کلیدی (فوکوس کیورد) با ارائه‌ی آمارهای تکمیلی پیرامون هر کلمه. بخش قابل توجهی از امکانات این سایت رایگان نیست. امکان سرچ روزانه ۵ کلمه به صورت رایگان فراهم است.

۴- سایت گوگل ترندز

این سایت از ابزارهای سئو خود گوگل است. امکان مقایسه کلمات کلیدی با یکدیگر را در قالب نمودار فراهم کرده است. همچنین در این سایت می‌توان از فیلترهای بسیاری برای کلمه وارد شده استفاده کنید. مثلا فیلتر زمانی، مکانی، موضوعی و … درصورتی که کلمات به اندازه‌ی کافی پر کاربرد نباشند، اطلاعاتی پیرامون کلمه‌ی کلیدی در این سایت به دست نمی‌آید.

۵- سایت Keyword Shitter

سایت جمع و جور برای یافتن صدها کلیدواژه مشابه و مترادف که بیش‌ترین میزان سرچ را دارند.

۶- سایت Keyword Tool

سایتی پر از امکانات برای شناسایی کلامات کلیدی یونیک همراه با امکان فیلتر براساس وب، تصویر، ویدئو، ملیت، زبان و … قسمت‌های زیادی از این سایت رایگان می‌باشد.

۷- سایت گوگل

حتا با خود سایت گوگل هم می‌توان به دو طریق به کلید واژه‌های پر سرچ، متشابه و مترادف کلمات و عبارت کلیدی مورد نظر دست یافت.

یکی از طریق تایپ عبارتی که می‌خواهیم در گوگل سرچ کنیم. با این کار گوگل لیستی از پیشنهادات را به نمایش می‌گذارد.

کلمات کلیدی مترادف در سئو

لیست پیشنهادات گوگل پیرامون کلمات کلیدی مورد نظر

و یا این‌که کلمه‌ی مورد نظر را سرچ می‌کنیم و گوگل در انتهای نتایجی که نشان می‌دهد، لیستی از پیشنهادات کلمات کلیدی مشابه که بیش‌ترین جستجو را داشته‌اند ارائه می‌دهد.

سئو سایت با کلمه کلیدی

پیشنهادات انتهایی نتیجه‌ی گوگل برای کلمه جراحی بینی

۸- سایت Google SERP Checker

با استفاده از این سایت می‌توانید به راحتی بصورت همزمان ۵ کلیدواژه از سایت خود را وارد کرده و با همه‌ی سرورهای گوگل موجود در کشورهای مختلف بررسی کرده و جایگاه های سایت خود در این کلمات در کشورهای مختلف بررسی کنید.

بصورت کلی محدودیتی نداره و می‌توانید بصورت مرتب و با فاصله‌های زمانی کوتاه همه کلیدواژه های سایت خود را بررسی کنید.

۹- سایت small seo tools

سایتی بسیار جالب و مفید دربردارنده‌ی طیف وسیعی از ابزارهای سئو. در ابزار مربوط به کیووردها، position و LONG TAIL های هر کلمه‌ی پیشنهادی نیز قابل بررسی است. این سرویس کاملا رایگان بوده و محدودیتی برای تعداد دفعات استفاده از آن وجود ندارد.

۱۰- سایت Google Keyword Planner

ابزار گوگل کیوورد پلنر یکی از بهترین ابزارهای شرکت گوگل است که از آن می‌توان برای پیدا کردن کلمات کلیدی جهت سئو و بهینه‌سازی سایت و تبلیغات در گوگل ادوردز استفاده کرد.

guest
6 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
علی شعیبی
علی شعیبی
1 year ago

ابزار شماره ۹ : KEYWORD SUGGESTION TOOL که مربوط به سایت https://smallseotools.com هست .
که position و LONG TAIL های هر کلمه ی پیشنهادی هم در این ابزار قابل بررسی است .
محدودیتی نیز برای این سرویس در دفعات استفاده وجود ندارد.

amir abbas mortazavi
amir abbas mortazavi
1 year ago

https://ads.google.com/home/tools/keyword-planner/
این سایت هم برای یافتن کلید واژه های مناسب کمک میکنه و رایگان هم هست.
البته با ف ی ل ت ر * شکن کار می کنه

محمد طاها زیار
محمد طاها زیار
1 month ago

من سایت فارسی می خواهم بابا که کلمات فارسی رو بده نه انگلیسی اون رو مد نظر دارید