آپساید وبلاگی‌ست برای به اشتراک گذاشتن آموخته‌ها و تجربه‌های کوچک و بزرگ ما.

قصد داریم در این وبلاگ از خودمان بگوئیم، از چالش‌هایی که هر روز در حین کار و لابه‌لای روزمرگی‌مان با آن‌ها مواجه می‌شویم، از مقالات و کتاب‌هایی که خوانده‌ایم تا پادکستی که شنیده‌ایم یا فیلمی که دیده‌ایم و فکر می‌کنیم برای سایر آدم‌ها نیز کاربردی و مفید است. در آپساید کنار هم یاد می‌گیریم و دانسته‌هایمان را به اشتراک می‌گذاریم.

می‌خواهیم در کنار آموخته‌های تئوری‌ و داستان موفقیت‌ها و به ثمر رساندن‌ها از شکست‌هایمان هم بنویسیم، از چیزهایی که به کار بستیم و نتیجه داد تا چیزهایی که به کار بستیم و بی‌نتیجه ماند.

ما این‌جا می‌نویسیم که اثر بگذاریم، ارزش بیافرینیم یا مشکلی را حل کنیم و هر بار آدم‌ها را دست پُر از آپساید بدرقه کنیم. این‌جا می‌نویسیم چرا که معتقدیم تنها محتواست که می‌ماند. اگر می‌خواهید در این مسیر کنار ما باشید، مشتاقانه پذیرای همراهی‌تان هستیم.

مختصری درباره نویسندگان آپساید

محمد نصری

ایمیل من: Nasri@upside.ir

آی‌دی تلگرام: Nasri40

اکانت لینکدین: Mohammad Nasri

کتاب‌ها و مطالبی رو که می‌خوندم یا دوره‌ها و کلاس‌هایی رو که می‌رفتم، همیشه برای خودم نوت‌برداری می‌کردم که بعدن هم بتونم بهشون رجوع کنم و در یه زمان خیلی کم، داستان دوباره برام مرور بشه و با نوشتن یادگیری خودم هم عمیق بشه. حالا تصمیم گرفتم این مطالعات رو بیام و در بلاگ خیلی متمرکزتر بنویسم و از تجربه‌های کاری خودم هم مخلوطشون کنم. مثلن ۴۰۰ صفحه یک کتاب رو که ازش نوت برداشتم و زیر قسمت‌های مهمش رو خط کشیدم یکپارچه در جایی جمع‌آوری می‌کنم و قسمت‌هایی رو که حس می‌کنم لازمه بیش‌تر بدونم، میرم و سرچ می‌کنم تا خودم نسبت به موضوع اشراف بیش‌تری پیدا کنم.

ماحصل کتاب‌ها و سرچ‌ها رو بعد از طبقه‌بندی در قالب یه پست ۲ – ۳ هزار کلمه‌ای در سایت منتشر می‌کنم.

اتفاقی که برام بعد از انتشار پست می‌افته: ۱- یادگیری خودم درباره اون موضوع خاص عمیق شده ۲- به آدم‌ها در جهان (فارسی زبان‌ها) این دسترسی رو میده که از عصاره‌ی ساعت‌ها مطالعه درباره یک موضوع خاص در ۱۰ – ۱۵ دقیقه استفاده کنند. ۳- می‌تونم از نقطه نظرات و تجربه کلی آدم دیگه در بخش کامنت‌ها استفاده کنم. ۴- یه بانکی میشه برای خودم که بعدن بتونم بهشون رجوع کنم و چکیده‌ی یه مطلب خاص رو با توجه به نیازم در یه ربع بهش برسم. ۵- از این‌که چیزی که یاد گرفتم و یا تجربه‌ش کردم به اشتراک میزارم که دیگران هم استفاده کنن حس خیلی خوب می‌گیرم. ۶- به تولید محتوای وب فارسی کمک می‌کنم غنی‌تر بشه و در اشاعه‌ی فرهنگ نوشتن و مستندسازی سهیم میشم.

در مجموع از این‌که ردپایی از من در وب هست که بدرد آدم‌ها میخوره و می‌تونه ارزشی رو بهشون اضافه کنه حالم خوب میشه و لذت می‌برم.

رضا رستگار، عضو آریامدتور، دانشجوی شریف و رشته MBA

ایمیل من: Reza@upside.ir

اکانت لینکدین: Reza Rastgar

آی‌دی تلگرام: RezaRastgar

آی‌دی اینستاگرام: reza_rastgarr

رضا رستْگار هستم، فارغ‌التحصیل رشته‌ی مهندسی نفت و مشغول به تحصیل در رشته‌ی مدیریت کسب‌وکار (MBA).

به‌خاطر رشته‌ی تحصیلی‌م، علاقه‌ی زیادی به مباحث مدیریتی و توسعه فردی دارم و خودمم دارم توی همین زمینه‌ها روی خودم کار می‌کنم.

وقتی کتاب یا مقاله‌ای می‌خونم، سعی می‌کنم نوت‌برداری کنم و اونارو در قالب یه پست بنویسم اینجا که هم بتونم خودم بعدا بخونمشون و هم اینکه بقیه بتونن ازش استفاده کنن. از خلاصه‌ی یه فصل کتاب گرفته تا بعضی وقتا ترجمه‌ی مقالات خارجی به‌صورت خلاصه شده.

امیدوارم مطالبی که به اشتراک می‌ذارم، مفید باشه و بتونه در آینده به کار دیگران هم بیاد.

“انسان بلندمرتبه چون به فهم و دانایى رسد، متواضع مى‌شود!”

عسل کاوسی

ایمیل من: Asl@upside.ir

اکانت لینکدین: Asal Kavusi

عسل کاوسی هستم، فارغ‌التحصیل هزارتویی به نام زبان‌شناسی. از وقتی یادمه عادت داشتم هر چیز کوچیک یا بزرگی رو گوشه‌ای بنویسم و این عادت حالا به پیشه و کار همیشگی من تبدیل شده. آخر هفته‌ها هم که یه دستم فنجون چای و یه دستم روی کیبورده.

تصمیم دارم در آپساید، از دیده‌ها، شنیده‌ها و خونده‌هام بنویسم. می‌خوام نه فقط از آموخته‌هام بگم، که از قالب ویکی‌پدیا-محورِ بلاگ‌نویسی خارج بشم و تجربه‌ها و چالش‌های شخصی‌م رو هم با شما به اشتراک بذارم. چرا که خلأ این جنس نوشته‌ها رو همیشه به‌ویژه در وب فارسی حس کردم، نوشته‌هایی که فراتر از چیستی و چگونگی اتفاقات و پدیده‌ها، از چالش‌ها و واقعیت‌هایی بگن که آدم‌ها هر روز باهاشون سر و کله می‌زنن. درسته که این قسم نوشته‌ها ممکنه شانس زیادی در گوگل نداشته باشن، اما حتم دارم رسالت‌شون رو انجام می‌دن و همین برای من کافیه.

مهدی سعیدی

ایمیل من: Mehdi@upside.ir

اکانت لینکدین: Mehdi Saeedi

من مهدی سعیدی فارغ‌التحصیل رشته‌ی حقوق هستم. در طول زندگی با رویدادهای متفاوتی روبه‌رو می‌شوم و تجارب بسیاری را کسب می‌کنم. آدم‌های زیادی را می‌بینم در کسب و کارهایشان موفق بوده‌اند یا شکست خورده‌اند. با توجه به ماهیت فعالیت‌هایی که انجام می‌دهم و همین‌طور علاقه‌مندی خودم، ارتباطات بسیاری قوی دارم و شبکه انسانی نسبتا بزرگی اطراف خودم شکل داده‌ام.

از دیگر سو در کنار کانال‌های ارتباطی، موقعیت‌های زیاد جغرافیایی که در آن‌ها حضور داشتم نیز فرصتی دیگر برای دیدن بیش‌تر و کسب تجربه برایم فراهم آورده است.

در اینجا در آپساید از چیزهایی که از آدم‌ها یاد گرفتم و از موقعیت‌های جغرافیایی که در آن‌ها بوده‌ام می‌نویسم. هم برای خودم هم برای همه، امیدوارم گره‌ای را از آدم‌ها باز کند.

احسان خادم حسینی

ایمیل من: ehsan@upside.ir

اکانت لینکدین: Ehsan Khadem Hosseini

احسان خادم حسینی هستم فارغ‌التحصیل رشته ریاضیات و کاربردها.

ریاضیات رو به چشم مشتی فرمول و عدد نمی‌بینم. به نظرم ریاضیات علمی تماما منطقیست. از این رو همیشه سعی دارم الگوها و چارچوب‌های هنر ایجاد تصاویر رو با عینک ریاضیات نگاه کنم توجیه‌های منطقی و طبیعی براشون پیدا کنم.

به نظرم میشه ریاضیات رو در همه چیز پیدا کرد بالاخص تصاویر.
مطالبی که می‌نویسم بیشتر تجربه‌های شخصی بنده هستند و قابل ارجاع نمی‌باشند. دوست دارم با ایجاد بستر گفتگو دانش خودم تو این حرفه رو ارتقاع بدم.

رسالت هنر ایجاد بهونه‌ای برای فکر کردن است.

جذابیت (در فیلمسازی) «شرط لازم» است، اما «کافی» نیست…
جذب تماشاگر نمی‌تواند همه‌ی هدف فیلمسازی باشد، اگرچه جاذبیت اولین شرطی است که اگر وجود نیابد، مفهوم فیلم محقق نمی‌شود.

کتاب آینه‌ی جادو،جلد اول/ص ۱۳